Timelærer
Uddannelsesbaggrund
Solistuddannet blokfløjtenist fra Syddansk Musikkonservatorium, Odense (2016) samt studier på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.
Master i ”Psykologi for Musikere” fra Sheffield Universitet i England (2015).
Arbejdsområder på SDMK
Underviser i blokfløjte
Kunstnerisk praksis
Monica er kunstnerisk leder for flere ensembler og projekter, som er med til at skubbe til traditionerne og udvide rammerne for hvor den allerede eksisterende klassiske musik kan bevæge sig hen.
Eksempler på projekter:
- ”The Great Nordic War” - turné med The Nordic Baroque Band (DK/SE)
- “Traveller’s Tales”- turné og cd-udgivelse med Dual Aura (DK/SE/GE/IT/AU)
- “Mirage in Space” - turné på observatorier med Trio Nebula (DK/SE/NL)
- “Sonateland” - turné med Tanzi & Manzi på danske skoler og asylcentre
Monica har desuden vundet 1. prisen i Nordhorn International Solo Recorder Competition og modtaget flere stipendier til diverse projekter og fordybelse i sceneoptræden.
Undervisningserfaring
Har flere års erfaring i undervisning på musik- og kulturskoler i Danmark og Sverige. Underviser desuden på Sundsgården Folkhögskola i Helsingborg og vejleder i mentaltræning/sceneoptræden gennem virksomheden performatorium.dk
Udvalgte publikationer og udgivelser
Album “Traveller’s Tales” med Dual Aura (2019)?
Album ”The Nordic Baroque Band” med The Nordic Baroque Band (2018)?
Album ”Monica Schmidt Andersen” solo/med Doppler Duo (2018)?
Album “Puls” med Trio Nebula (2014)
Hjemmeside og relevante links